فیلم آموزشی روش تحلیل رابطه خاکستری و تئوری خاکستری ، Grey Relational Analysis، GRA در اکسل

تحلیل رابطه خاکستری gra یا تئوری خاکستری یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه می باشد. این روش شباهت بسیار زیادی به روش تاپسیس دارد. روش تحلیل رابطه خاکستری (تئوری خاکستری) grey لزوما از اعداد خاکستری استفاده نمی کند بلکه از اعداد قطعی استفاده می کند. بنابراین بین روش تحلیل خاکستری gry و منطق خاکستری (استفاده از اعداد خاکستری) تفاوت وجود دارد.

این موضوع را با ذکر یک مثال بیشتر بیان میکنیم. فرض کنید که قصد استخدام فردی را دارید. تعدادی معیار از جمله سابقه کار و تحصیلات مد نظر می باشد. این معیارها میعارهای مثبتی هستند یعنی هر چه بیشتر باشند بهتر است. روش تاپسیس به راحتی این مساله را حل می کند. اما فرض کنید یک معیار دیگر به نام "سن افراد" مد نظر می باشد. به نظرتان این معیار مثبت است یا منفی؟

اگر مثبت در نظر بگیریم هر چه بیشتر باشد باید بهتر باشد یعنی یک فرد 120 ساله هم می تواند استخدام شود زیرا سنش از همه بیشتر است. اگر معیار "سن افراد" را منفی در نظر بگیریم یعنی هر چه کمتر باشد بهتر است پس یک نوزاد یک ماهه هم استخدام می شود زیرا سنش از همه کمتر است!!!

اما...

چنین چیزی در استخدام نباید اتفاق بیفتد چنین مواقعی یک سن مثلا 28 سال در نظر میگیرم و میگوییم هر چه سن افراد به این عدد نزدیکتر باشد بهتر می باشد. اینجاست که روش تحلیل رابطه خاکستری یا منطق خاکستری مطرح می شود. یعنی دادن مطلوبیت به معیارها.

روش تاپسیس قادر نیست برای یک معیار مقدار اولیه مطلوبیت در نظر بگیرد اما روش تحلیل خاکستری همان کارهای روش تاپسیس را انجام داده به علاوه اینکه معیار مطلوبیت نیز در نظر می گیرد یعنی برای مثال استخدام "سن افراد" را با قرار دادن یک عدد مثل 28 به عنوان مطلوبیت در نظر می گیرد.

در این آموزش ابتدا روش تئوری تحلیل رابطه خاکستری یا grey شرح داده می شود. سپس با ذکر یک مثال به آموزش این روش در اکسل به صورت گام به گام پرداخته می شود.

قسمتی از فیلم آموزشی روش تحلیل رابطه خاکستری و منطق خاکستری
جهت مشاهده و دانلود فیلم اصلی بر روی لینک زیر کلیک کنید
http://majorproject.ir/prod-880666.html


کلمات کلیدی

تحلیل خاکستری

تحلیل رابطه خاکستری

منطق خاکستری در اکسل

اعداد خاکستری

نرم افزار خاکستری

تحلیل خاکستری در اکسل

اکسل روش منطق خاکستری

منطق خاکستری در excel

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.

مرجع مهندسی صنایع و مدیریت ایران